دوشنبه ۱ بهمن ۹۷ - January 21, 2019

کدخبر : 5605
پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴

بی اخلاقان همیشه هستندولی شهروندان منصف و بی غرض قدر تو را می دانند

دیروز نه به عنوان عضو شورای شهر بلکه به عنوان یک شهروند عادی که در انتخابات نیزکاندیدا نشده ام به اتاق شهردار رفتم.انتظار داشتم با توجه به فضای تخریبی که معمولا در ایام انتخابات شورای شهر ایجاد می شود، ایشان شروع به سخن کند ولی دیدم میرزاعلی تقوی سعه صدرش بیش از آن است که من فکر می کردم. سخن را آغاز کردم و به ایشان گفتم شما اینقدر بد بودی و ما خبرنداشتیم، و خود ما نیز اینقدر بد بوده ایم و بی اطلاع بوده ایم…

دیروز نه به عنوان عضو شورای شهر بلکه به عنوان یک شهروند عادی که در انتخابات نیزکاندیدا نشده ام به اتاق شهردار رفتم.

انتظار داشتم با توجه به فضای تخریبی که معمولا در ایام انتخابات شورای شهر ایجاد می شود، ایشان شروع به سخن کند ولی دیدم مهندس تقوی سعه صدرش بیش از آن است که من فکر می کردم.

سخن را آغاز کردم و به ایشان گفتم شما اینقدر بد بودی و ما خبرنداشتیم، و خود ما نیز اینقدر بد بوده ایم و بی اطلاع بوده ایم…؟!

خندید و گفت خیلی ها به من می گویند چرا صحبت نمی کنی،ولی نظر من اینست که مردم خود باید قضاوت کنند ودر دراز مدت مطمئنا حقایق دیده خواهد شد.

من از ابتدای شروع به کارم که توسط شورا و پشتیبانی مردم این مسئولیت را قبول کردم، کمر همت بستم که کار کنم و معتقدم اگر کارخوب باشد نیاز به تبلیغات وصرف هزینه و زمان برای بیان آنها نیست وبلاخره کار، خودش را نشان خواهد داد.

درشروع کار بعنوان شهردار،گرچه ۶ماه زحمات شبانه روزی مهندس حسین زاده با اختیارات محدودی که به عنوان سرپرست شهرداری در اختیارداشت؛ روند رو به رشدی در شهرداری ایجادکرده بود ولی در شهرداری با حسابهای خالی مواجه شدم که با آن همه ساخت و سازهای سالهای گذشته و درآمدهای بالا حتی توان پرداخت حقوق پرسنل و کارگران فضای سبز و رفتگران را نداشت، املاک شهرداری به حداقل رسیده بود، برای هیچ پرژه ای طرح نداشتیم و مجبور بودیم هزینه تمام پرژه ها را از جیب و عوارض مردم بپردازیم، تغییرکاربریهای بی رویه و بدون مجوز که صورت گرفته بود و در پیش بعضی از مردم شجاعت معنی می شده درصد بالایی از انرژی شورا وشهرداری را گرفته بود چون مردم براساس پروانه ای که از شهرداری گرفته بودند سازه ای ایجاد کرده و به دنبال سند آن بودند که متاسفانه سند نمی شد، در انبارهای قیرمان حتی به اندازه لکه گیری خیابانها قیر نداشتیم و مشکلات فراوان دیگری که علی رغم تلاش های شورا و شهردارهای قبل برای حل آنها، اکثرا برایمان لاینحل به ارث رسیده بود که مواجه شدن با وضعیت مالی بحرانی شهرداریها و رکود ساخت و ساز نیز مزید بر این مشکلات شد.

ولی هم اکنون خداوند را شاکرم که با تلاش شبانه روزی همکارانم در شهرداری و پشتیبانی شورای شهر، شهرداری گناباد با اینکه نسبت به شهرداریهای معادل خودش کمترین بدیهی را دارد از نظر بودجه ای و مالی دروضعیت خوبی هستیم، نه تنها املاک شهرداری را کاهش نداده ایم بلکه سرمایه ای پشتوانه ای به صورت املاک و مستغلات برای شهرداری ایجاد کرده ایم که درآمدی پایدار نیز برایمان ایجادکرده تا برای خدمات دهی به مردم چشممان فقط به جیب مردم نباشد.

برای پروژه های بزرگی در گناباد طرح تهیه و تصویب کرده ایم که هم اکنون و در آینده باعث جذب بودجه از خارج شهرستان می شود از جمله می توان به تهیه و تصویب طرح بلوار وحدت،پارک ملت،کنار گذر گناباد، شهرک کارآفرین و فاز یک طرح ایمن سازی پلیس راه تا بیدخت با رویکرد گردشگری و ایجاد اشتغال به صورت کارگاهها و بنگاههای کوچک اشاره کرد که سرمنشاء ورود بودجه های میلیاردی به گناباد می شود که مورد اخیر پس از برگزاری جلسات تخصصی متعدد برای اولین بار در خراسان رضوی و در گناباد با عنوان “کلیدر طرح جامع گردشگری ویژه” چند روز قبل به تصویب رسیده است.

خوشبختانه اکثر تغییرکاربریها که بدون مجوز انجام شده بود حل شده و مواردی نیز درحال حل شدن است که از جمله می توان به باغ مرزبانی و زیباشهر اشاره کرد.

درحال حاضر انبارهای شهرداری مملو از قیراست که از شروع فصل گرما آسفالت سطح معابر که در سال قبل نیز چشم گیر بوده آغاز شده و فقط مستهلک بودن ماشین آلات آسفالت باعث کندی کار در سطح معابر شده و در دوماه آینده تمام مسیرهای موردنیاز روکش و آسفالت خواهد شد. و همچنین یادآورشوم ماشین آلات شهرداری در قسمتهای مختلف تبدیل به نو شده است و برای ماشینهای بخش آسفالت نیز این کار انجام خواهد شد.

همه این کارها در وضعیتی انجام شده است که خیلی از مردم و حتی بعضی از مسئولین خبر ندارند که شهرداریها از چند سال قبل خودگردان شده و بودجه خود را باید تامین کنند و خیلی ها فکر می کنند که حقوق و مزایای کارمندان شهرداری توسط دولت پرداخت می شود.درحالی که همین مورد یکی از مشکلات خیلی از شهرداریها در پایان ماه است.

با ایجاد زیرساختها وکارهای زیربنایی ایجاد شده خوشحالیم با اسناد و مدارک معتبر و بدور از بوق و کرنای تبلیغاتی به تمام مردم شریف گنابادو تمام رسانه های شهر اعلام کنیم که شهرداری گناباد به بزرگراه درآمد و توسعه پایدار شهری که مدتها شعار آن را می داده ایم،ورود پیدا کرده وآماده جهش به سمت توسعه می باشد و معتقدم آن کارهایی که انجام شده لطف خدا بوده و آنهایی که مانده بازهم ما مقصریم چون باید بیشتر کار می کردیم.بله درست است هیچ کاری بی نقص نیست و ما نیز منتقدانی داریم که به آنها احترام می گذاریم چراکه انتقاد باعث بهبود وضعیت می شود. ولی سرمنشاء بعضی انتقادات که هدفمند نیز می باشد، بریده شدن دست افراد ناصالحی از اموال بیت المال و شهرداری بوده که اینکار را باقدرت انجام داده ایم و از انجام آن خرسندیم گرچه می دانیم این افراد که به دنبال منافع شخصی خود بوده اند همچنان شورا وشهرداری را تخریب می کنند.

ولی دل یک مدیر چه زمانی بدرد می آید؟

دل یک مدیر از مشکلاتی که گفتم بدرد نمی آید، چون کار شهر و شهرداری از این فراز و فرودها زیاد دارد و ما با آگاهی به این مشکلات وارد عرصه شده ایم.

دل یک شهردار از این بدرد نمی آید که اکثر کاندیداهای پنجمین دوره شورای شهر با تریبونهایی که در این ایام در دست دارند خود را فرشته نجات این شهر معرفی می کنند و شورا وشهرداریهای قبل را که آنها نیز با آراء مستقیم و غیرمستقیم همین مردم انتخاب شده اند، افرادی بی لیاقت و غیرصالح معرفی می شوند، چون معتقدم آنهایی که در این انتخابات توسط مردم فهیم انتخاب نشوند جواب خود را از همین مردم می گیرند و آنهایی هم که انتخاب شوند چند ماهی دیگر با کار سنگین مدیریت شهری روبه رو خواهند شد و به درد دل ما پی خواهند برد.که برای آنها نیز آرزوی خدمت صادقانه به این مردم می کنم.

دل یک مدیرشهرداری از این بدرد می آید که وقتی مشکلی در سطح شهر است ویا کمکی برای کار خاصی لازم است همه انتظار دارندشهرداری با ورود به صحنه و با استفاده از منابع آحاد مردم مشکل را حل کند ولی آیا وقتی شهرداری و شورای شهر برای حل مشکلی از همین مردم نیاز به تعامل افراد ویا دستگاههای دیگر دارد همکاری می شود؟

تا بحال چند مدیر و یا فرد در سطح شهرستان نه از شهردار،که ازپرسنل خدوم و زحمتکش شهرداری تقدیری به عمل آورده است؟ آیا این عزیزان فقط باید در زمان بروز یک مشکل زیر سوال و انتقاد روند؟

دوستانی که درتمام اماکن عمومی حضور یافته و حتی سرکشی از مغازه های شهر را نیز وظیفه خود می دانند، چندبار برای کمک ، مشورت، خسته نباشید و یا هر کار دیگری وارد شهرداری و یا شورای شهر شده اند؟

شهرما از این تفکر رنج می برد بعضی از جایگاههای سیاسی و اجتماعی بجای اینکه برای پیشرفت شهر درکنار شورا وشهرداری باشند چرا باید به چشم رقیب یا شورای شهر نگاه کنند؟

من که از شنیدن این صحبتها برای اولین بار از زبان شهردار و جفایی که در حق وی می شود بغض گلویم را گرفته بود تنها جمله ای را که میتوانستم بگویم این بود که، بی اخلاقان همیشه هستند، ولی جناب آقای مهندس تقوی شهروندان منصف و بی غرض قدر تو را می دانند وآن که از نیت قلبی تو خبردارد در جایی دستت را می گیرد که حتی فکرش را هم نمیکنی…

                                نوشته:محمد صابری نوقابی عضو شورای شهر گناباد

 

 

دیدگاه شما

css.php