چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷ - May 23, 2018

کدخبر : 5522
جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۴۲

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران : با دستور و بخشنامه نمی توان درجامعه مدارا را تقویت کرد.

رئیس انجمن مددکاری ایران گفت : با دستور و بخشنامه مشکلات مربوط به عدم تحمل دیگری حل نمی شود .

رئیس انجمن مددکاری ایران گفت : با دستور و بخشنامه مشکلات مربوط به عدم تحمل دیگری حل نمی شود .

سید حسن موسوی چلک پنج شنبه شب در همایش مددکاری اجتماعی مدارای اجتماعی در تالار کوثر بیدخت افزود :
باید در جامعه مدارا کردن از کودکی آموزش داده شود باید ما حقوق کسانی را که قبول هم نداریم به رسمیت بشناسیم .


وی ادامه داد :ممکن است کسی از نظر قومیت و ویژگی های دیگر مثل من و شما نباشد اما ما نسبت به یکدیگر حقوق متقابل داریم و این موضوع باید به رسمیت شناخته شود و در جامعه نهادینه شود .
وی ادامه داد : مهمترین و اساسی ترین بخش منشور شهروندی بر مدارا استوار است .
رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص دلیل انتخاب نام ” مددکار اجتماعی مدارای اجتماعی ” برای امسال گفت : سالانه در ایران هفده هزار نفر بر اساس تصادفات رانندگی از بین می روند و درصدی زیادی از این تصادفات به دلیل خطای انسانی صورت می گیرد و در این میان سبقت و سرعت غیر مجاز بیشترین خطاهای انسانی می باشند که علت اساسی این خطاها عدم مدارا و ضعیف شدن آستانه تحمل می باشد.
وی ادامه داد : وجود پانزده ملیون پرونده قضایی در ایران نشان می دهد که ما در زمینه ترویج مدارای اجتماعی موفق عمل نکرده ایم.
وی افزود : وقتی ما در جامعه سالمند ازاری داریم و سالیانه عده ی زیادی سالمند وجود دارند که کتک می خورند این نشان می دهد که ما در بحث مدارای اجتماعی و همچنین اخلاق اجتماعی دچار ضعف شده ایم.
وی گفت : وقتی در جامعه آمار طلاق بالاست موضوع مدارای اجتماعی اهمیت پیدا می کند و ما به همین دلایل امسال را به نام مددکار ی اجتماعی مدارای اجتماعی نام گذاری کردیم.
موسوی چلک بابیان اینکه با مدارا هزینه های اجتماعی کاسته می شد گفت : حتی با مدارا می توان از سوء استفاده فقرا توسط گروههای سیاسی جلوگیری کرد
وی ادامه داد : ما نباید در حوزه ی مددکاری مشکل محور باشیم بلکه باید سلامت محور و آینده نگر باشیم.
وی با تاکید بر ایجاد سرمایه های اجتماعی گفت : تقویت سرمایه های اجتماعی باعث شکل دادن به اقتصاد مقاومتی می شود و اگر به این بخش بی توجهی شود تحقق اقتصاد مقاومتی با مشکل روبرو خواهد شد.
وی گفت : گاندی تنها کاری که در هند کرد این بود که حس تعلق به هندی بودن را در جامعه ترویج داد که امروز می بینیم هند مستعمره تبدیل به بزرگترین تولید کننده نرم افزار در جهان شده است .
وی ادامه داد : تا زمانی که ما نسبت به مسایل امنیتی رویکرد انتظامی داشته باشیم مشکل بر طرف نخواهد شد باید برای تقویت امنیت قابلیت های اجتماعی را افزایش داد افراد اگر حس کنند که توسط یک جامعه کنترل می شوند بهتر در راستای امنیت جامعه موثر واقع می شوند.
وی ادامه داد : ما سال ها با اعتیاد به شکل انتظامی و امنیتی بر خورد کردیم حتی مجازات اعدام هم برای قاچاقچیان اجرا شد اما با این وجود شاهد هستیم که سن اعتیاد پایین آمده است خانمها نیز به حوزه ی اعتیاد وارد شده اند نوع اعتیاد نیز به سمت مواد شیمیایی خطرناک پیش رفته است.
موسوی چلک برگزاری کنفرانس های مددکاری اجتماعی در دانشگاه آزاد گناباد را مهم و ارزشمند دانست و گفت : من در یکی از کنفرانس های مددکاری گفتم نام گناباد در تاریخ مدد کاری اجتماعی ایران ماندگار خواهد شد آن روز شاید کسانی به این جمله نقد داشتند اما امروز وقتی نتایح آن کنفرانس ها مورد توجه حوزه های مددکاری قرار می گیرد آن جمله معنای روشن تری پیدا می کند.
وی ادامه داد : در برنامه توسعه ششم بسیاری از فهرست های اجتماعی آن نتیجه پژوهش هایی است که در کنفرانس مددکاری اجتماعی گناباد ارایه شده است
همایش مددکاری اجتماعی مدارای اجتماعی به همت دانشگاه علمی کاربردی بیدخت در تالار کوثر این شهر برگزار شد.
و در پایان این همایش از جمعی از فعالان عرصه مددکاری تقدیر شد.

دیدگاه شما

css.php