سه شنبه ۲ بهمن ۹۷ - January 22, 2019

کدخبر : 5898
یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴

صدای بلند نماز جمعه گناباد

صدای تکبیرش در میان پنج هزار نفر تکبیر گو برجسته و نمایان است. همین صدای برجسته و قدرتمند وی را در میان همه ی نمازگزاران جمعه گناباد شناخته شده کرده است همیشه قبل از شروع خطبه های نماز جمعه در صف اول نماز گزاران نشسته است و هر بار که نوبتش می شود به عنوان مکبر نماز جمعه از صدای بلندش که می توان گفت صدای بلند نماز جمعه گناباد است استفاده می کند .

صدای تکبیرش در میان پنج هزار نفر تکبیر گو برجسته و نمایان است.
همین صدای برجسته و قدرتمند وی را در میان همه ی نمازگزاران جمعه گناباد شناخته شده کرده است همیشه قبل از شروع خطبه های نماز جمعه در صف اول نماز گزاران نشسته است و هر بار که نوبتش می شود به عنوان مکبر نماز جمعه از صدای بلندش که می توان گفت صدای بلند نماز جمعه گناباد است استفاده می کند .
جمعه دوازدهم آبانماه هزار و سیصد و نود و شش قبل از شروع خطبه ها از ابوالقاسم قربانی تقاضا کردم که گفت و گویی با او داشته باشم
با مهربانی و رویی گشاده دعوتم را قبول کرد و در اطاقی در مصلی گناباد که معمولا خبرنگاران برای تهیه خبر از آن استفاده می کنند روبرویم نشست .
اولین سوالم در خصوص سن و سالش می باشد “در سال هزار و سیصد و چهل متولد شدم اهل روستای قوژد ده کیلومتری گناباد هستم
از او می پرسم از چه زمانی متوجه شدی این صدا و حنجره ات با دیگران متفاوت است که می گوید : از دوران بچگی وقتی حرف می زدم همه می گفتند انگار داری از پشت بلند گو حرف می زنی و همین صدای برجسته و به گفته ی گناباد ی ها جرس با عث شد که در مسجد روستا اذان بگویم
وی ادامه داد : خداوند تبارک تعالی به هر کسی قابلیت و توانایی عطا کرده است سهم من از خزانه ی الهی همین صداست و مردم مرا به همین صدا می شناسند .
ابوالقاسم قربانی راست می گوید غیر ممکن است کسی در نماز جمعه گناباد شرکت کند و در پایان نماز نپرسد ؛فرستنده ی این صلوات های بلند و تکبیر های رسا کیست؟
ابوالقاسم قربانی در مورد شغل خود نیز می گوید : بیست سال در یک کارخانه سنگ بری کار کردم و چون گرد ناشی از برش سنگ چشمانم را تا مرز نابودی برد بازنشست شدم و چیزی حدود یک ملیون صد هزار تومان حقوق می گیرم از زندگی ام راضی هستم سه فرزند دارم که شکر خدا بچه های خوبی هستند.


از او می پرسم آیا شده است که در نماز جمعه غیبت داشته باشد ” هر گز اگر در گناباد باشم حتما در نماز شرکت می کنم حتی یک بار پایم شکست ولی با همان پای شکسته در نماز شرکت می کردم .
در مورد شخصیت امام جمعه گناباد از او سوال می کنم که می گوید : یکی از ویژگی های اساسی و مهم حاج آقای صادقی تواضع و فروتنی ایشان است ایشان وقتی وارد مجلسی می شوند و یا در خیابان راه می روند همیشه سرشان پایین است و اجازه نمی دهند کسی در سلام کردن بر ایشان سبقت بگیرد من فکر می کنم ایشان در گناباد از نظر سجایای اخلاقی مثل و مانندی ندارند.
تکبیر گوی برجسته نماز جمعه گناباد با وجد و خوشحالی از ارادتش به امام جمعه گناباد می گوید ” حداقل سالی دو بار حاج آقای صادقی قوژد تشریف فرما می شوند و از من سرکشی می کنند،بعضی وقت ها نیز من ایشان را دعوت می کنم که با کمال بزرگواری و تواضع قبول می کنند
از این نماز گزار بی غل و غش جمعه می پرسم از این مراسم چه چیزی یاد گرفته است ” نماز جمعه تمام وجود مرا تحت تاثیر خود قرار داده است من با شنیدن خطبه های نماز جمعه فهمیدم که باید به دیگران کمک کرد و در حال حاضر سه یتیم را تحت حمایت خود دارم.


ابوالقاسم قربانی مسوول ایاب ذهاب نماز گزاران جمعه در روستای محل سکونت خود نیز هست در این مورد می گوید : بخشی از هزینه انتقال نماز گزاران به گناباد را با کمال میل و از ته دل پرداخت می کنم مردم روستا همیشه اخبار نماز جمعه را از من می پرسند و چه توفیقی از این بالاتر می تواند وجود داشته باشد.
ابوالقاسم قربانی پنج بار به زیارت کربلا رفته است و امسال نیز گرچه جسمش پیش روی من قرار دارد اما روح و دلش مابین نجف کربلا میان راهپیمایان اربعین حسینی است .
وقتی صحبت از کربلا می شود اشک در چشمانش جاری می شود.
فضا را عوض می کنم و از ابوالقاسم قربانی می پرسم آیا در فضاهای مجازی نیز حضور دارد که با بزرگواری خاصی می گوید من سواد آنچنانی ندارم فقط چهار کلاس خوانده‌ام خیلی علاقه دارم روزنامه بخوانم از فضاهای مجازی اخبار و رویدادها ی کشور را دنبال کنم اما سواد ندارم
بی اختیار جملات این نمازگزار جمعه آدم را به یاد بیتی از حافظ می اندازد “نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت / به غمزه مساله آموز صد مدرس شد ”
از مکبر نماز جمعه گناباد می خواهم که آخرین حرف هایش را بزند ” ما هرچه داریم از شهدا داریم از اسلام داریم مبادا راه اسلام و شهدا فراموش شود مردم به من لطف دارند اعتماد دارند امیدوارم خداوند توفیقی بدهد که شایسته این اعتماد قرار بگیرم.
کم کم داریم به اذان نماز ظهر جمعه نزدیک می شویم کربلایی ابوالقاسم قربانی را رها می کنم تا گوش و جان به خطبه های نماز جمعه بسپارد
واقعا اگر خداوند تبارک و تعالی خورشید و ماه ابر را به کار وا می دارد تا آبی و نانی برای ما آدم ها بدست آید فقط به واسطه وجود افرادی نظیر ابوالقاسم قربانی است.
مردی که درصد بزرگی از حقوق و درآمد اندک خود را در مسیر اعتقادش صرف می کند.

صادق ایزدی

 

دیدگاه شما

css.php