تاریخ : دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳
2

طنزپرداز پیشکسوت گنابادی: طنز مردم ایران را روزنامه خوان کرد

  • کد خبر : 6057
  • ۰۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
طنزپرداز پیشکسوت گنابادی: طنز مردم ایران را روزنامه خوان کرد

طنز پرداز پیشکسوت گنابادی گفت :در دوران مشروطه طنز ،مردم ایران را به سمت روزنامه خوانی کشاند. دکتر حسن خواجه نوری در گفتگو با خبرنگار نامه گناباد افزود : میرزا اشرف الدین قزوینی اشعار خود را در روزنامه نسیم شمال منتشر می کرد و بچه هایی که این روزنامه را می فروختند اشعار آن را […]

طنز پرداز پیشکسوت گنابادی گفت :در دوران مشروطه طنز ،مردم ایران را به سمت روزنامه خوانی کشاند.

دکتر حسن خواجه نوری در گفتگو با خبرنگار نامه گناباد افزود : میرزا اشرف الدین قزوینی اشعار خود را در روزنامه نسیم شمال منتشر می کرد و بچه هایی که این روزنامه را می فروختند اشعار آن را فریاد می زدند و مردم بدین ترتیب جذب روزنامه و روزنامه خوانی می شدند.

وی ادامه داد : حتی در دوره ای مطالعه ی نسیم شمال ممنوع بود ولی با این وجود مردم خطر می کردند و این روزنامه را می خریدند.

وی گفت : به طور مثال نسیم شمال در شعری می گوید لذت دنیا زن و دندان بود / بی زن و دندان جهان زندان بود /وقتی بچه های روزنامه فروش این شعر در رشت یا تهران داد می زدند آن بازاری با خودش می گفت روزنامه را بخرم و بخوانم تا ببینم چه چیزی در مورد زن نوشته شده است و به این ترتیب دیگر مطالب روزنامه هم خوانده می شد.

وی گفت : روزنامه صور اسرافیل با طنزی که دهخدا در آن می نوشت جاذبه ی مردمی پیدا کرد.

این طنز پرداز گنابادی که از سال هزار و سیصد و سی و هشت شمسی با روزنامه توفیق همکار ی داشته است اضافه کرد : دخترم کتابی در مرحله چاپ دارد به نام انقلاب مشروطیت در دامن طنز که در این کتاب به ابعاد مختلف طنز و تحلیل آن در دوره مشروطه پرداخته شده است.

دکتر خواجه نوری گویش و لهجه گناباد را از خاستگاههای مهم زبان دری دانست و گفت : به جوانان و نوجوانان گنابادی توصیه می کنم که با لهجه ی گنابادی صحبت کنند استفاده از لهجه و گویش به انسان. هویت می بخشد.

این طنز پرداز که با نام مستعار چراغ موشی گنابادی در روزنامه توفیق عهده دار یکی از ستون های طنز آن بوده است گفت : مردم گناباد مردم بزرگی هستند خاطراتی از این مردم در ذهن من هست که دلالت بر درستکاری و جوانمردی آنها دارد.

وی گفت : رمضان نامی در گناباد زندگی می کرده است که برای ادای دین و قرض پدرش که سی تومان بوده در فصل زمستان روزها ی زیادی رابرای طلبکار به کار گل مشغول می شود که بر اثر ورز دادن گل با پا ،پایش شل می شود.

وی گفت : مردم قدیم گناباد الگوی کسانی هستند که در حال حاضر ادعای حمایت از حیوانات را دارند.

وی گفت : در گناباد وقف هایی به ثبت رسیده است که درامد آن صرف رسیدگی به آب و غذای حیوانات می شده است.

خواجه نوری با بیان این شعر که از مردم افتاده بیاموز که با افتادگی بال و پر دگرانند گفت : متاسفانه در روایت های مکتوب از مردم بی نام و نشان که مصدر بسیاری از جوانمردی ها بودند کمتر صحبت شده است که باید به این مهم پرداخته شود.

وی ادامه داد : قنات قصبه ی گناباد که از جمله ی بزرگترین سازه های جهان است توسط همین مردم عادی ساخته شده است.

وی گفت : در گذشته در یکی از کشورهای غربی قناتی حفر کردند و هنگام وصل مادر چاه به مظهر قنات متوجه شدند که چیزی حدود پانزده متر اختلاف فاصله بوجود آمده است و تازه کلی خوشحال شدند که فاصله بیش از این نبوده است و در سه هزار سال پیش در گناباد قناتی حفر می شود که میزان دقت در شیب بندی این قنات حیرت آور است.

دکتر خواجه نوری قدمت سفال گناباد را هزار ساله دانست و گفت :منده و مند به معنای سفال است و وجود نام هایی مثل جویمند و مند حکایت از همین قدمت تاریخی سفال در گناباد دارد.

دکتر خواجه نوری که متولد سال ۱۳۱۴ می باشد ادامه داد: باید قدر کسانی را که برای فرهنگ و پیش برد آموزش و پرورش شهرستان گناباد زحمت کشیده اند دانست.

وی گفت : من که تحصیلات ششم ابتدایی ام را تمام کردم دوره اول دبیرستان در گناباد نبود.

که به‌عنوان اعتراض تظاهراتی در گناباد راه انداختیم، مرحوم آقای رسایی بلند گویی به دست من داده بود و من شعار می دادم که ناگهان مواجه شدیم با عده ای چماق دار که مبادا ما شعاری علیه سلطنت بدهیم. عده ای از آن چماق داران بعد از انقلاب، انقلابی دو آتشه شدند. خلاصه اعتراض ما جواب داد، از بالا دستور آمد که اگر دو لیسانس در گناباد باشد دوره اول دبیرستان راه اندازی می شود که آقای افضل وثوق و آقای اسماعیل زاده برای تدریس اعلام آمادگی کردند و دوره اول دبیرستان در گناباد راه اندازی شد.

 

لینک کوتاه : http://namehgonabad.ir/?p=6057

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

css.php