شنبه ۲۵ آذر ۹۶ - December 16, 2017

کدخبر : 5860
سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱

قنات قصبه گناباد در حال خشک شدن

در حالیکه قنات قصبه گناباد به‌علت عدم لایروبی در سال های اخیر در حال خشک شدن است وعده وعیدهای مسئولین تاکنون نتوانسته است جلو مرگ تدریجی این قنات دو هزار و پانصد ساله را بگیرد.

سال گذشته جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد نیز بر پا شد و اما اگر روند کنونی برقرار باشد برای چند سال دیگر باید در عزا و سوگ مرگ قنات قصبه بنشینیم.
نماینده هیئت امنای قنات قصبه گناباد در گفتگو با نامه گناباد گفت : در چندسال اخیر بیست دو لیتر آب در ثانیه از میزان آب دهی قنات قصبه کم شده است و دلیل این کاهش آن است که مسیر قنات لایروبی نشده است .


حاج غلامرضا نبی پور ادامه داد : اخیرا پانصد متر با اعتباری که مالکین و اداره اوقاف تامین کرده اند لایروبی شده است اما بدلیل کمبود اعتبار کار متوقف شده است.
وی بابیان اینکه رسوب لای در دیواره و بستر قنات با عث تنگ شدن مسیر آب و بالا آمدن آن در بالا دست شده است گفت : رسوبات به مرور زمان با عث ایجاد لایه های سخت و زمخت در دیواره ها و بستر قنات می شود و از طرفی با بالا آمدن آب در بالا دست دیواره های قنات شروع به ریزش می کنند و هر روز بر میزان خسارت وارد شده افزوده خواهد شد
وی با انتقاد از استان قدس رضوی گفت : با اینکه هشتصد و پنجاه فنجان آب قنات قصبه گناباد متعلق به استان قدس رضوی می باشد اما این نهاد تا کنون هیچ کمکی به لایروبی قنات نکرده است
وی ادامه داد : البته قول قرارهایی مبنی بر تامین هفت ملیون تومان هزینه لایروبی از طرف استان قدس داده شده اما تا کنون به آن عمل نشده است.


نبی پور ادامه داد : نماینده محترم شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس نیز از تصویب یک میلیارد و هشتصد ملیون تومان برای مرمت کل قنوات منطقه به ما گفته‌اند اما آنچه که ابلاغ شده است سیصد میلیارد تومان بوده که آنهم تخصیص نیافته است.
وی ادامه داد : توقف و تاخیر در لایروبی قنات قصبه در آینده آنچنان فاجعه ای در منطقه ایجاد خواهد کرد که جبران آن ناممکن خواهد بود.
وی ادامه داد : به صورت اضطراری چهار کیلومتر از سوق قنات قصبه گناباد نیاز به لایروبی دارد که برای اجرای آن نیاز به دومیلیارد تومان اعتبار می باشد.
قنات قصبه گناباد با طول سی سه کیلومتر طویل ترین قنات جهان است که به ثبت جهانی رسیده است.


مدار این قنات بر بیست و چهار شبانه روز می گردد که این بیست چهار شبانه روز چهار هزار و شانزده فنجان (واحد محلی میزان آب تقریبا معادل هشت دقیقه) می باشد که از این مقدار هشتصد و پنجاه فنجان متعلق به استان قدس رضوی می باشد.

گزارش:صادق ایزدی گنابادی

دیدگاه شما

css.php